Dekorasyon Önerileri | En İyi Dekorasyon Nasıl Yapılır?

0
En İyi Dekorasyon Nasıl Yapılır?
En İyi Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda, En İyi Dekorasyon Nasıl Yapılır? sorusunu detaylı olarak açıklayacağız.

Dekorasyonu oldukça ayrıntılı ve uzun süreçtir. Her şeyin tamamlandığı zannedildiğinde bile ortaya birçok eksik kafa karışıklığı yaratabilir. Bu süreci en mantıklı şekilde yürütmenin püf noktalarını araştırılmalıdır. Dekorasyonda yol haritası belli bir plan çerçevesinde oluşturulmalıdır.

 

En iyi Dekorasyon Nasıl Yapılır?

 

İşe öncelikle dekorasyon tarzı belirlemekle başlanmalıdır. Yaşam alanında göz yormayan, sade ve mekanı daraltmayan bir seçenek üzerinde durulmalıdır. İş yalnızca çeşitli (country, bohem, modern, klasik, minimalist, Asyatik, İskandinav, Akdeniz) dekorasyon stillerinden birini seçmekle bitmiyor.

Tarz belirlendikten sonra yapılması gereken başlıca çalışma “bütçe çalışması” dır. Dekore edilecek mekanın tamirat ve onarım işleri var mı, elektrik tesisatı düzgün mü, gibi soruların yanıtlanması gerekir. Mekanın eksiklikleri belirlendikten sonra yalnızca dekorasyon için gerekli bütçe de net olarak ortaya çıkmış olur.

 

Ortalama bütçeyi belirlendikten sonra sıkı bir piyasa araştırması şarttır.

Tek bir markaya bağlı kalmayıp, birçok mağazadan ve internet sitesinden fikir alınmalıdır.

Bütçeye en uygun fiyat seçeneklerini içeren markanın ürünleri tercih edilebilir. Hepsi tek yerden alınacak diye bir koşul olmamakta, ihtiyaca göre hazır mobilya yerine kişiye özel tasarım mobilya da kullanılabilir.

 

Öncelikle Nereden Başlanmalı?

 

İlk olarak nereden başlanacağı konusunda kafa karışıklığı yaşanıyor olabilir.

Ancak bu sorunun da basit bir çözümü var. Dekorasyonu yapılacak olan mekana ilk girildiğinde odak noktasının neresi olduğunun belirlenmesi oldukça önemlidir. İlk göze çarpan yer neresi? En çok kullanılan bölge neresi?

En çok vakit geçirilen yer ve oradaki mobilyalar neler? Bunların hepsinin belirlenmesi gerekir.

 

Dekorasyon araştırma geniş kapsamlı tutulmalı, piyasa araştırması düzgün yapılmalıdır. Daha uygun ya da daha kullanışlı bir seçenekle karşılaşıldığında her seferinde bütün dekorasyonu baştan aşağı değiştirmek mümkün olmayacaktır. Seçimler titizlikle yapılmalıdır.

 

Mekana hakim olan renk tercihi oldukça önemlidir. Pastel ve açık renk hakimiyeti seçilirse dekore etmek daha pratik ve kolay hale gelecektir. Açık bir ton birçok renkle harmanlanabilir ve mekanı ferah gösterir.

Koyu renk mobilyalar ve duvar rengi tercih edildiği takdirde daha dar kapsamlı seçenekler değerlendirilmek zorunda kalınabilir. Sade ve kullanışlı tercihler yapılmalıdır. Çok eşya almak demek en iyi dekorasyon anlamına gelmez.

Az eşya ortama ferah bir hava katar. Yaşam alanı daha kullanışlı hale gelir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: