Neden Kitap Okumalıyız?

0
Neden Kitap Okumalıyız?
Neden Kitap Okumalıyız?

Bu yazı içerisinde sizlere neden kitap okumalıyız? sorusunun cevabını vereceğiz.

Sözel yeteneğiniz gelişir

İnsanlarla daha iyi iletişim kurmaya başlarsınız. Aynı zamanda kelime hazneniz gelişir. Ve kendinizi buna bağlı olarak daha iyi ifade edersiniz.

 

  1. Sanat zevkiniz gelişir ve böylelikle hayattan zevk alırsınız

Yapılan araştırmalar sonucu kitap okuyan insanların sanat zevkinin daha çok geliştiği müze, resim gibi sanatsal aktivitelere daha çok katılım sağladığı sonucuna varılmış.

 

  1. Hayal gücünüz gelişir

Ne demişler insanlar hayal edebildikleri ile sınırlıdırlar. Kitaptaki betimlemeleri zihninizde canlandırmaya çalıştığınızdan hayal gücünüz gelişir. Ve daha yaratıcı bir insan olursunuz.

 

  1. Daha akıllı ve kararlı bir insan olursunuz

Kitaplar insanlara inanılmaz bir öğrenme zenginliği sunar. Kurslara, dershanelere gitmeden çok daha ucuz bir şekilde kendinizi geliştirmiş olursunuz. Aynı zamanda başarınız ile kitap okumanız arasında sıkı bir bağlantı olduğunu söylemden de geçmeyelim.

 

  1. Odaklanmanız gelişir aynı zamanda konsantrasyonunuz artar

Kitap okumak yoğun bir şekilde odaklanmayı gerektiren bir aktivitedir. Kitapla tamamen meşgul olmanız ve anlamaya çalışmanız diğer bir yandan konsantrasyonunuz bir hayli güçlendirecektir.

 

  1. Sizi daha çekici bir insan haline getirir.

Bilgili ve okumuş insandan kim hoşlanmaz ki. Aynı zamanda kendinize olan güveniniz artacak ve daha çekici bir insan olacaksınız. Veya akademik bir konuşma yapmanız gerektiğinde daha deneyimli bir insan haline geleceksiniz.

 

  1. Hayatınızdaki stresi azaltmakta önemli bir görev arz eder

Kitap okumak için bir terapi diyebiliriz. Yapılan bir araştırma sonucu bir grup insana kitap okutulduktan 6 dakika sonra kalp atışlarında yavaşlama ve kaslarında bir gevşeme gözlendi bu da demek oluyor ki kitap okumanın stres üzerinde önemli etkileri var.

 

  1. Hafızanın kuvvetlenir ve unutmakta daha az güçlük çekersiniz

Okumak size düşünmek için daha çok fırsat tanır. Aynı zamanda sizi düşünmeye daha çok iter.  Kitap okumayı arttırmanız aynı zamanda öğrenme kapasitenizi zinde tutar.

 

  1. Kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olur

Kitap okuma kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olur. Diğer bir yandan samimiyet anlayışınız bir hayli artar. Ve daha önce yaşamadığınız deneyimleri yaşama fırsatı bulursunuz.

 

    10.Sizi mutlu eder

Okumak sizi büyüler ve mutlu eder. Okumak bir iş değildir. Keyif verir.  Bir dizi veya film izlemekten çok başkadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: