Kaparinin Faydaları Nelerdir?

0

Bu yazımız içerisinde sizlere Kaparinin Faydaları Nelerdir? sorusunu detaylı bir biçimde açıklayacağız.

Kaparinin Faydaları Nelerdir?
Kaparinin Faydaları Nelerdir?

Kaparinin bilimsel adı Capparis Siponası olarak bilinmektedir. Özellikle Akdeniz ve Güney Afrika bölgelerinde fazlasıyla tüketilmektedir. Kapari, çalı bitkisinin olgunlaşmayan tohumlarından oluşur.

Kapari Nedir?

Kapari, genel olarak büyüklük bakımından bezelyeye benzemektedir. Kapariyi ektikten sonra güneşte kurutmak gereklidir. Ekşi bir tadı bulunduğundan dolayı genellikle turşularda ve salatalara ekşilik vermesi içi kullanılır. Asırlar öncesinde Sümerlerin de yemeklerde kapariyi kullandığı söylenmektedir. Şimdi kaparinin faydalarına göz atalım.

Kaparinin Faydaları Nelerdir?

Baharat ve garnitür olarak kullanılan kapari, içerisinde birçok fayda bulundurmaktadır. Diyabet hastalığına, damar tıkanıklığına, bağırsak hastalıklarına, mantar gibi birçok enfeksiyona karşı çok fayda sağlamaktadır.

İçinde bulundurduğu mineraller sayesinde antioksidan görevini üstlenmektedir. Kanser ve çeşitli cilt hastalıklarına neden olan bakteri ve virüslere karşı kapari oldukça fazla kullanılmaktadır. Ayrıca kaparide bulunan demir, bakır ve kalsiyum gibi mineraller sayesinde kemiklerinizi güçlü tutmaktadır. Aynı zamanda kemik hastalıklarına da iyi gelmektedir. Bakır minerali sayesinde ise katalizör görevini üstlenerek enzimler için gerekli olan proteinleri de sağlamaktadır.

Bol miktarda lif bulundurduğu için kapari, özellikle diyet tapan kişiler tarafından oldukça popülerdir. Ayrıca kabız sorunu çeken kişiler tarafından da ilk tercih olarak dikkat çekmektedir. Sadece bir kaşık dolusu kapari ile vücudunuzun ihtiyacı olan lifin yüzde üçlük gibi bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Eğer mide ağrınız ya da şişkinliğiniz varsa kapari sizin için bu sorunları da ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca çok iyi bir iştah açıcıdır. Yaptığınız yemeklere biraz kapari eklediğiniz zaman iştahınız daha da çok artacaktır.

Kaparinin içinde bulunan demir ve B vitamini sayesinde saç bakım ürünlerinde fazlasıyla çok miktarda kullanılmaktadır. Böylece saç bakım ürünlerinizi kullandığınız zaman saçınızda, büyüme ve göz hoş gelen bir dolgunluğa sahip olursunuz.

Kaparinin kullanıldığı diğer bir yer ise cildiniz. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, kapari size çok büyük bir canlılık sağlamaktadır. Yani nemlendirici bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda yaralanmış bir bölgeniz ya da başımızın belası olan sivilceye sahipseniz, bunları yok etmek içinde kapari kullanabilirsiniz. Ayrıca cildinizde oluşan kızarıklıklara karşı da çok faydalı olduğu doktorlar tarafından kanıtlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.