Kahve ve Sağlık Arasındaki İlişki Nedir?

0
Kahve ve Sağlık Arasındaki İlişki Nedir?
Kahve ve Sağlık Arasındaki İlişki Nedir?

Kahve ve Sağlık Arasındaki İlişki Nedir? yazımız içerisinde sizlere kahve ile sağlığın arasındaki ilişkiyi anlatacağız.

Kahve, içinde bulundurduğu kimyasal maddeler ve ayrıca yararlı maddeler ile iyice araştırılıp kullanılması gereken bir içecektir.

Kahvede bulunan ve insanı direkt olarak etkileyen maddelerden bazıları; kafein ve kafestol olarak sayabiliriz. Özellikle Türk Kahvesi içerisinde fazla miktarda bulunan kafestol, kolesterolü yükseltmektedir.

Kahvenin Sağlığa Etkileri

Kahve, özellikle kafein oranından oldukça zengindir. Bundan dolayı da şeker hastası olan kişilere asla önerilmemektedir. Çünkü içerisindeki kafein miktarı şeker oranını artırmaktadır. Kahve, normal olarak ve belirtilen ölçülerde tüketildiği zaman ise oldukça faydalı bir içeceğe dönüşmektedir. Özellikle normal ölçülerde içilen kahvenin diyabet hastalığını azalttığı görülmüştür.

Büyük dünya devletleri yaptıkları araştırmalar sonucu çok fazla oranda kahve tüketiminin, kalp rahatsızlıklarını tetiklediğini söylemişlerdir. Ancak çıkan raporlar pek de öyle söylememektedir. Günde 3 fincan kahve içmenin insana hiçbir sağlık sorunu çıkarmadığı ortaya çıkmıştır. Şimdi ise kahve ve çayda bulunan kafeinin içeriğine göz atalım.

Kahve ve Çayda Bulunan Kafeinin İçeriği

150 mL kahveyi demlediğiniz zaman 60 ile 180 mg arasında, hazır halde aldığınızda 30 ile 120 mg arasında kafein bulunmaktadır.

150 mL çayda ise demlediğiniz zaman 20 ile 90 mg arasında, hazır halde satın aldığınız zaman ise 20 ile 50mg arasında kafein bulunmaktadır.

Her gün 300 mg ile 400 mg arası kafein içeren kahve tüketildiğinde insan sağlığını olumsuz olarak etkilendiğine dair kanıtlar az olsa bile, yaşlı ve hamile olan kişiler kafein tüketimine dikkat etmek zorundalar.

Sonuca gelecek olursak; yıllardır tıp alanında tedavi aracı olarak kullanılan çay ve şuan en popüler içecekler arasında yer alan kahvenin piyasada ki tüketim oranı oldukça fazladır. Tüketimi çok olmasından dolayı da insan sağlığına da doğrudan etki etmektedir. Çok fazla tüketilmediği zaman, zararından çok faydası görülen bu içecekler, çok aşırıya kaçıldığında ise ölüme kadar yol açabilir. Özellikle hasta ve alerjisi olan kişilerin dikkatli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Ama bu yapılan ve söylenen araştırmaların sonuçları hala günümüzde tartışılmaktadır. Bundan dolayı sağlıklı olun ya da olmayın, her şeyi kararında tüketmeye özen gösterin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.