Jet Rüzgarlarının Uçaklara Etkisi

0
Jet Rüzgarlarının Uçaklara Etkisi
Jet Rüzgarlarının Uçaklara Etkisi

Bu yazı içerisinde sizlere Jet Rüzgarlarının Uçaklara Etkisi hakkında bilgi vereceğiz.

Bu gün sizlere hayatımızı kolaylaştıran Jet rüzgarlarının etkisinden bahsetmek istedik. Jet rüzgarları atmosferin Stratosfer tabakasında etkili olan çok hızlı rüzgarlardır.

Bu rüzgarlar Dünya’nın dönüş yönüyle aynı yönde eserler. Dünya’nın da batıdan doğuya doğru döndüğü bir gerçektir. Bu rüzgarlar da batıdan doğuya doğru eserek etki gösterirler.

Özellikle Stratosfer katmanında rüzgarın önünü kesebilecek bir engel olmadığı için (ağaç, ev, dağ gibi) çok şiddetli eserler. Saatteki hızlarının 500 km’ye vardığı bilinmektedir. Bu rüzgarlar kutuplar ve ekvator arasındaki sıcaklık farkı sebebiyle oluşmaktadır. Bu yüzden orta kuşakta yaklaşık 10-12 kilometre yükseklerde jet rüzgarlarının etkisi yoğun bir şekilde hissedilir. Orta kuşakta etkili olan Batı Rüzgarları da Jet rüzgarlarına katkı sağlamaktadır.

Uçak Hızlarında Ciddi Artış

Uçaklar Stratosfer katmanındaki bu akımlardan etkilenmemek adına çok dikkat etmektedir. Çünkü hava geçişleri arasında çeşitli türbülanslar olabilmektedir. Uçakların yönü eğer batıdan doğuya doğru ise uçuş süresi jet rüzgarları sayesinde ciddi miktarda azalır. Örneğin, New York’tan İstanbul’a gelen bir uçak 9 saatte gelebilirken İstanbul’dan New York’a giden bir uçak 3 saat gecikerek 11 saatlik bir uçuşla inmektedir. Uçaklar gidiş sürelerini kısaltmak adına bu jet rüzgarlarının yönüne çok dikkat etmektedir. Jet rüzgarlarını karşılarına almamak isteyen uçaklar, yüksekliklerini bu doğrultuda ayarlamaktadır. Günümüz hayatını ciddi şekilde etkileyen bu rüzgarlardan belki de birçok kişinin haberi bile yok.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: