HES Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

0

HES (hayat eve Sığar) Kanunu, T. C. Sağlık Bakanlığı duyurusu ile yaşanan pandemi sürecinde ki önlem alma kapsamıyla zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır. Bu uygulama ile sağlık sorununuzun takibi ve covid-19 hastaları ile temas halinde olmamanız için yapılan geçerli bir uygulamadır. Uygulama içerisinde konum bilgilerinizi paylaşarak covid-19’a ait verileri rahatça görebilir ve hastalığın nerelerde daha yoğun olduğu konusunda bilgi vermektedir. Ayrıca bir covid-19 hastası ile yakınlaşmaya çalıştığınız sırada da uygulama size mesafe uyarısı göndermektedir. Unutmayın ki taşıyıcı olsanız bile diğer insanların hayatlarını riske atıyorsunuz.  Şehirler arası yolculuk sırasında bilet satın alma ve havalanlarında check-in (check-in) sırasında kendiniz yaratacağınız ve bizimle paylaşacağınız HES Kodunuzdur, Hes Kodu nedir diye sorarsanız eğer T. C. Uçuş ve seyahat  katılımınıza engel olup olmadığını kontrol etmek için Sağlık Bakanlığı aracılığıyla periyodik olarak kontrol edilecektir.

HES Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

Tüm iç hat uçuş onlarında HES kodu kullanımı ile ve şehirler arası otobüs seferleri için zorunlu hale gelmiştir. Vatandaşlarımız için Hes Kodu ne işe yarar? Sorularının gündemi kapsamaya devam etmektedir. Online bilet alımı sırasında da sorulan hess kodu ile siz değerli vatandaşlarımızın sağlığını korumak adına yapılmış bir çalışmadır. Covid-19 hastalığına maruz kalan kişilerin veya hastalarla temas halinde olan kişilerin toplu taşıma ve uçuşlarına katılmalarının önlenmesini kapsamaktadır. Bu sebeple hes kodunuzu almadığınız ya da ibraz etmediğiniz sürece, belirtilen nedenlerle uçuşa kabul edilmeyecek misafirlerimizi en kısa zamanda ve havaalanına varmadan önce bilgilendirmek amaçlanmaktadır.

Sıksa Sorulan Sorular

Hes kodu ile alakalı yaptığımız araştırmalar neticesinde insanların  Sıkça sorulan soruları derleyip cevaplarını vericez.

Hes Kodum yok seyahat edebilirmiyim ?

Hayır geçerli bir hes kodu almadan seyahat edemezsiniz:

Hes kodum olmadan bilet alabilirmiyim ?

Online bilet alımlarında ve Havaalanlarında ki check’in işlemlerini gerçekleştiremezsiniz

Bu nedenle, HES kodunuz olmadan yurtiçi seyahatlerinizi yapamazsınız.

Hes Kodumu Nerden Alabilirim ?

Sağlık bakanlığının hayat Eve Sığar mobil uygulaması ile (İOS ve Android),

Yada Kısa mesaj ile de alabilirsiniz fakat hayat eve sığar uygulamasının yüklü olup kayıt işleminin yapıldığı numara ile gönderilmesi gerekmektedir.

Sms ile Hes Kodu Alma

– HES yazıp aralarında boşluk bırakarak; T. C. Kimlik Numarası, T. C. seri numarası ve Paylaşım süresinin son 4 hanesini (gün olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

* T. C. kimlik veya yabancı Kimlik Numarası olmayan (99,98,97 ile başlayan) kişiler, HES kodu olmadan 5 Haziran 2020, 23:59’a kadar seyahat edebilirler.

18 yaşın altındaki çocuklarınız için HES kodunu SMS ve e-Devlet üzerinden alabilirsiniz. Hayat Eve Sığar uygulaması ile çocuklarınız için bir HES kodu oluşturmak için çalışmalar devam ediyor ve yakında size sunulacak.

Hayata dair her şey, Hayat Sırları internet sitenizde!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: