Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebileceğiniz Besinler

0
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebileceğiniz Besinler
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebileceğiniz Besinler

Bağışıklık sisteminizi yediklerinize dikkat ederek güçlendirebilirsiniz. İşte yediğiniz takdirde  bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğiniz bazı besinler.

  • Yaban Mersini

Bağışıklık sistemini güçlendirecek antioksidanlar içeren yaban mersini 2016 yılında yapılan bir çalışma sonucunda solunum yolu bağışıklık sisteminde güçlendirici etkileri olduğu gözlenmiştir. Her mevsim bulunabilen yaban mersinini kurutulmuş bir şekilde de tüketebilirsiniz. Çocukların tüketmesi adına kek, pasta gibi yiyeceklerin içine ekleyerek onların da tüketmesini sağlayabilirsiniz.

  • Zerdeçal

Birçok kadının yemek yaparken kullandığı sarı renkli bir baharattır. 2017 yılında yapılan bir çalışmaya göre antioksidan ve antienflamatuar etkiler içerir. Bu nedenle zerdeçal tüketmek kişinin bağışıklık cevabını arttırır.

  • Brokoli

Brokoli çok önemli bir C vitamini kaynağıdır. Sülforafan gibi güçlü antioksidanlar içerir. Bu nedenden dolayı bağışıklık sistemini desteklemek amacıyla öğünlere eklemek faydalı olacaktır. Haşlanarak salata şeklinde tüketilebileceği gibi aynı zamanda çorbası da tüketilebilir.

  • Ispanak

İçerdiği C vitamini, E vitamini gibi çeşitli vitaminleri barındırması neticesiyle bağışıklığı güçlendirme adına çok tercih edile besinlerden biridir.

  • Kefir

Kefir insan vücudu için gerekli olan yararlı bakterileri içeren ve aynı zamanda fermente bir içecektir. 2017 yılında yapılan çalışmalar sonucunda her gün düzenli kefir tüketiminin bakterilerle savaşma enfeksiyonu azaltma gibi birçok etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

  • Portakal

Zengin c vitamini kaynağı olan portakal grip gibi birçok hastalıkta bağışıklık sisteminin etkin kullanılmasında rol oynayan bir meyvedir. Aynı zamanda soğuk algınlığı sonucu meydana gelen semptomların (bulguların) aza indirgenmesinde etkin rol oynar.

 

Bu saydığımız besinlerin bağışıklık sistemimizi güçlendirmesi konusunda etkisi yaygın olarak bilinir. Bu besinler dışında tüm besin grupları yeterli bir şekilde tüketilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.