Yeşillikleri Koruma ve Kullanmanın Çeşitli Yolları

Yeşillikleri korumanın yolları

0

Bu yazı içerisinde sizlere Yeşillikleri Koruma ve Kullanmanın Çeşitli Yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Yeşillikleri Koruma ve Kullanmanın Çeşitli Yolları
Yeşillikleri Koruma ve Kullanmanın Çeşitli Yolları

Kullanmadığımız yeşillikler zamanla bozulmaktadır. Herkesin başına mutlaka gelmiştir bu durum. Yeşillikleri belli bir şeyde kullanmak için satın alıyorsunuz ve bir zaman sonra artanları çöpe yollamak zorunda kalıyorsunuz. Birçok kişi taze mi yoksa kurutulmuş mu iyi olur diye sürekli tartışmaktadır. Birçok kişi taze olarak oy kullansa da, yeşillikleri korumak için fazlasıyla çok yöntem bulunmaktadır.

Maydanozları Nasıl Saklamalıyız?

Maydanoz, her türlü yerde kullanılmaktadır. Bir demet alıp eve geldiğiniz zaman, ilk yapacağınız iş hemen onları yıkamak olsun. Sonrasında saplarını ayırın ve yapraklarını ise buzdolabında saklayın. Burada önemli nokta, buzdolabında saklarken maydanozları hava almayan bir kabın içine koyun ve o şekilde saklayın. Böyle saklamanız durumunda haftalarca dayanabilmektedir.

Maydanozu kullandıktan sonra, artan yaprakları güzelce doğrayın ve yemeklerin içine katın. Hem tatlandırmış olursunuz hem de vücudunuza vitamin girmiş olur.

Diğer Bitkileri Nasıl Saklamalıyız?

Bitkileri saklamak için su ya da ıslak havlu kullanılmaktadır. Ama bu yöntem bazen oldukça zaman gerektirmektedir. Ayrıca biraz dağınıklığa da sebep vermektedir. Maydanoz hariç diğer bitkileri saklamanın en güzel yolu ise, bitkilerin dallarını yan yan, ıslak bir havlunun üzerine koyun. Bu işlemi yaptıktan sonra hava almayan bir kabın içine yerleştirin.

Otları Yağda Saklamak En İyi Yoldur

Ev hanımlarının çok özel yöntemleri bulunmaktadır. Artan otlarınızı saklamanın en iyi yollarından biri zeytinyağı içinde saklamaktır. Biberiye, kekik gibi bitkilerinizin yapraklarını doğrayıp, küçük bir kaba yerleştirin. Daha sonrasında üzerine bir miktar zeytinyağı dökün. Bu yöntem ile otlarınızı çok iyi derece korumuş olacaksınız. Ayrıca zeytinyağından çıkan bu otları yemeklerinizde kullandığınız zaman ekstra lezzet de katmış olacaksınız. Çok daha uzun süre korumak istiyorsanız, bu yönteme ek olarak sarımsak ve arpacık soğanı da ekleyebilirsiniz.

Otları Tereyağında Saklamak

Evet, bu yöntemi duyduğunuz için şaşkın olabilirsiniz. Ama bu çok doğru ve kesin bir yöntemdir. Artmış olan otlarınızın yapraklarını güzelce doğrayın ve yaklaşık oda sıcaklığında ki tereyağı ile güzelce karıştırın. Tuzlu ya da tuzsuz seçimini siz yapabilirsiniz. Bu yöntem ile birlikte 1 aya kadar otlarınızı saklayabilirsiniz.

Otları Dondurarak Saklamak

Eğer otlarınız çok ise ya da çokça alıp saklamak istiyorsanız bu yöntem sizin için en iyisi olabilir. İndirim zamanlarında alınan ve ihtiyaç duyulmayan otları dondurarak muhafaza edebilirsiniz. Bu yöntemin detaylarına bakacak olursak; buz küpü kabının içerisine zeytinyağı, tereyağı ve su döküp dondurun. Sonrasında saklamak istediğiniz otların yapraklarını doğrayıp bu küplere koyup, buzluğa atın. Bu yöntem ile neredeyse süresiz bir şekilde otlarınızı saklayabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz zaman bu küpleri tek tek çıkarıp direkt olarak yemek pişerken üzerine atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: