Sınav Stresini Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

0
Sınav Stresini Azaltmak İçin Ne Yapmalı?
Sınav Stresini Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

Bu yazı içerisinde sizlere Sınav Stresini Azaltmak İçin Ne Yapmalı? sorusunun cevabını vereceğiz.

Hayatımızın her döneminde sınavlara tabii tutuluyoruz. Günlerce, aylarca hatta senelerce çalışıyoruz.

Bu süreçte kimi zaman strese giriyor ve panikliyoruz. Bugün sizlere bu stresi azaltmak için neler yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Gelin beraber göz atalım.

Öncelikle bunun çok normal bir durum olduğunu kabul etmeliyiz. Sınava girecek olan tüm herkes bu stresi yaşamaktadır. Fakat önemli olan kısım bunu kontrol altında tutabilmektir.

Çünkü streste bir duygudur. Ve sizi harekete geçirir. Stres hiç yaşamamış olsanız hızlıca harekete geçemeyecek ve başarınızın önüne gölge düşüyor olacaktır.

Bu nedenle ölçülü olduğu müddetçe stres şarttır. Ve yararı vardır.

Peki bunu nasıl ölçüde tutabiliriz?

Öncelikle sınava hazırlık süresince kendinizi denemelisiniz. Olabildiğince deneme çözüp kendinizi bu sürece ve psikolojiye hazırlamalısınız. Bunu çok kez tekrarladığınızda beyniniz artık bunun normal bir şey olduğunu idrak edecek ve alışacaktır.

Siz bunu fark etmeseniz bile stresinizi azaltma konusunda büyük bir etkisi vardır.

Diğer bir yandan stersinizin nedenini belirlemelisiniz. Çalışmadığınız için mi streslisiniz ya da başaramamaktan mı korkuyorsunuz. Bunu iyi bir şekilde analiz etmeli ve o sorunu ortadan kaldırmaya yönelik bir yol izlemelisiniz.

Sizi rahatlatacak fakat bir yandan da yormayacak egzersizler yapabilirsiniz. Ya da meditasyona yönelik müzikler açarak bedeninizi gevşetebilirsiniz.

Düzenli soluk alıp verme egzersizi de sizi rahatlatabilecek egzersizlerden biridir. Vücudunuz gevşeyecek ve stresiniz üzerinde belirgin bir azalmaya neden olacaktır.

Sizi rahatlatacak ve sevdiğiniz bir kokuyu koklamakta sizin için bir uyaran olacağından stres kontrolünüzde işe yarayacaktır. Yakanıza ya da bileğinize o kokuyu sıkıp sınav esansında ya da sınav süresince koklamakta sizi rahatlatacak ve zihninizde bir uyarıya neden olacaktır. Bunun sonucunda da stresiniz biz hayli kontrol altında olmuş olur.

Bu saydıklarımız arasında en önemli olan noktalardan biri bu stresin nedenini bulup o noktayı onarmaya çalışmaktır.

Aynı zamanda sınava elinizden geldiği kadar hazırlanmakta stresiniz üzerinde önemli ölçüde azalmaya neden olur. Ve kendinize olan güveniniz artar buna bağlı olarak stresinizi önemli ölçüde kontrol altında tutabilirsiniz.

Başarılar Dileriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: