Şeker Hastalığı Diyabet Nedir?

0
Şeker Hastalığı Diyabet Nedir?
Şeker Hastalığı Diyabet Nedir?

Bu yazımız içerisinde sizlere Şeker Hastalığı Diyabet Nedir? sorusunun cevabını vereceğiz.

Şeker hastalığı; enerji kaynağı olarak vücuda alınan şekerin organlarımız tarafından tüketilmemesi sebebiyle kanda birikmesidir. Şeker, bağırsaklarda sindirilebilmesi için en basit ve küçük haline kadar parçalara ayrılır. Şekerin vücutta kullanılabilir en basit haline glukoz adı verilir. Gıdalarla alınan şeker, bağırsaklarımızda glukoza dönüştürülür ve hızla emilerek kana karışır. 

Şeker hastalığı (Diyabet) hastalığı olan kişilerde, insülin hormonunun  eksikliği sebebiyle, glukoz halinde bulunan şeker, kaslar ve farklı diğer dokular tarafından kullanılması gerektiği gibi kullanılamaz. Kan şekeri yükselir. Bu duruma Hiperglisemi ismini veriyoruz.

 

Şeker Hastalığı belirtileri

Şeker hastalığı belirtileri arasında susama, çok sık idrar yapma, fazla yemek yeme fakat buna rağmen kilo kaybetme, bulanık görme gibi çok tipik belirtilerdir. Bazen belirli durumlarda şeker hastaları komaya kadar gidebilen ağır problemlerle de sağlık kuruluşlarına başvurabilirler.

 

Genelde şeker hastalığı belirtileri çok ağır derecede değildir ve şeker hastalığı gizli bir şekilde seyredebilir. Belirli aşamalarda ise şeker hastalığı hiç belirti göstermeyebilir. Bu sebeple kişilere Şeker Hastalığı teşhisi konulduğunda hastalarda bir takım şeker hastalığı bulguları klinik olarak göstermeye başlamıştır. 

Diyabet Nasıl Tedavi Edilir?

Şeker hastalığı tedavisinde hedef kan şekeri ayarını sağlamaktır. Bir diğer ifadeyle kan şekeri yükselmelerini ve kan şekeri düşmelerini engellemektir. Bu dengenin sağlanması komplikasyonların gelişimini engellemek veya gelişmiş komplikasyonların seyrini duraklatmak için çok önemlidir. İyi bir şeker hastalığı kontrolü, kan şekeri dengenizi mümkün olduğu kadar normale yakın tutmak anlamına gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: