Nefes Darlığı Neden Kaynaklanır?

0
Nefes Darlığı Neden Kaynaklanır?
Nefes Darlığı Neden Kaynaklanır?

 Bu yazı içerisinde sizlere Nefes Darlığı Neden Kaynaklanır? sorusunun cevabını vereceğiz.

Nefes darlığı denilen olay insanın nefes almak istediği zaman olay sırasında bir acı duyması sonucu eylemi yapamamasıdır. Normal şartlarda akciğerlerini tam doldurabilirken kişinin zamanla akciğerlerini tam doldurup içine oksijeni tam olarak veremediği zaman kendisini göstermeye başlar nefes darlığı rahatsızlığı. 

Nefes Darlığı Belirtileri Nedir?

 

 Nefes darlığının ilk belirtisi yukarıda da söz edildiği gibi akciğerimizi tam dolduramadığımız zamanlarda kendisini ele vermeye başlar. Kişi akciğerlerini oksijenle doldurmak istediği zaman nefes alırken birden gelen acıyla nefes alırken tıkanıyorsa birden nefes darlığı ile ilgili bir sorun olabilir.

İkinci belirti ise, kişinin olduğu yerde dururken birden seri seri nefes alma ihtiyacı duymasıdır. Aynı belirtiyi her gün çıktığı evinin merdivenini normal bir yürüyüşle yorulmadan veya çok az efor harcayarak sorunsuz çıkan bir kişi zamanla aynı merdivenleri çıktıktan sonra kendisini nefes nefese buluyorsa nefes darlığı belirtisi olabilir. Diğer bir belirti ise yürüyüş yaparken ara ara kendinizde dinlenme ihtiyacı duymanız ve mesafeler gözlerinizde zamanla uzak gelmeye başlıyorsa nefes darlığı belirtisi olabilmektedir. Göğüs sıkışması da ayrıyeten bir nefes darlığı belirtisidir. Göğüs sıkışması en çok siz dinlenirken veya ayakta olduğunuz zaman kendisini gösterir. Oldukça can yakan bir olaydır ve sık sık olmaya başlamadan önce tedbir amaçlı bir doktora görünmenizde fayda vardır erken teşhisden dolayı. 

En Çok Kimlerde Ortaya Çıkar

Nefes darlığı hastalığı yaz aylarını çok sevmektedir ve ülkemizin güney bölgesinde gösterir en çok kendisini. Sıcak günlerde insan kendisini yorduğu zaman nefes alma ihtiyacı artacak ve bunalacaktır. Kalp daha fazla kan pompalamak isteyecek vücuda ve bu olay da nefes alma eylemini doğrudan etkileyecektir. Kalbe daha çok yük bineceği için olay kalp ağrısına ve kalp krizine kadar da ilerleyebilmektedir. Ortalama yaş ve yaşlı grubu kendisine çok fazla dikkat etmesi gerekmekte dense de günümüzde nefes darlığı olayı gençleri de tehdit etmektedir. Kalbin dışında akciğer rahatsızlığı da olabilir kişide.           O an için bilmese de nefes darlığı geçirdiği zaman ortaya çıkacaktır rahatsız olduğu. Oldukça sık rastlanan bir durum ise kişinin nefes darlığı çektiğini zannetmesidir. Psikolojik bir etmenden dolayı bu şekilde hissedebilir kişi. Ailesinden veya çevresinden görüp bende de var mı acaba diye düşünerek kendisini psikolojik olarak “hastalık hastası” evresine sokabilir kendisini.Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: