Metabolizmayı Hızlandırma Yöntemleri

2
Metabolizmayı Hızlandırma Yöntemleri
Metabolizmayı Hızlandırma Yöntemleri

Bu yazı içerisinde sizlere Metabolizmayı Hızlandırma Yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

İnsanların ağzından sık sık duyduğumuz şeylerde biri de ‘Benim metabolizmam çok yavaş, kilo veremiyorum’.

Çoğu insanın dert yandığı metabolizmayla ilgili yapılan yanlışlardan ve metabolizmamızı hızlandırmak için yapabileceğimiz şeylerden bahsedeceğim.

Kimi insanların gerek fizyolojik gerek kalıtsal olarak metabolizmaları yavaş olabiliyor. Bu sebeple kilo almaya diğer insanlara nazaran daha fazla kilo almaya eğilimli oluyorlar.

 

Bunun için yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri de egzersizdir. Her gün düzenli olarak yapılan egzersizler metabolizmamızı hızlandıran faktörlerden en önemlilerinden biridir.

  • Düzenli olarak her gün 30 dakika egzersiz yapmak metabolizmamızı ciddi anlamda hızlandırır.

 

Yanlış bilinen hususlardan biri de uzun süre aç kalmanın metabolizmayı hızlandırmaya ve zayıflamaya katkısı olduğu yönündedir. Fakat bu yanlış bir düşüncedir.

  • Metabolizmayı hızlandıran besin öğelerinden en önemlileri de tahıl gruplarıdır. Lif sindirim sırasında enerjiyi arttırır ve metabolizmayı uyararak hızlandırır.

 

Aynı zamanda uyku düzensizliğinin de metabolizma üzerinde ciddi etkileri vardır. Kısacası fazla uyku metabolizmayı yavaşlatır.

Bol su içmek metabolizmayı hızlandıran ve zayıflamaya katkısı olan şeylerden biridir. Bu sebeple günde 3 litre su tüketmenin metabolizmaya ciddi anlamda katkısı vardır.

Türk kahvesinin metabolizmayı hızlandırma  yönünde bilinen birçok etkisi vardır. Gün içinde 1 kere Türk kahvesi tüketmek metabolizması yavaş olan insanlar için önerilir.

Aynı zamanda gebelikte kadınların metabolizması ciddi anlamda hızlanır, aynı şekilde bebeklerin de metabolizması normal bireylerin metabolizmasına göre 3 kat daha hızlıdır.

2 Yorumlar
  1. Emre diyor

    Türk kahvesi ye egzersiz bu konuda üst sırada yer alıyor, ayrıca yürüyüş yaparakta buna takviye yapabilirsiniz.

  2. Ziyaeddin Gürel diyor

    Hocam spor ne kadar metonolizmada etkili. Günlük fazla spor yapmakta daha fazla metonolizma hızlandırır mı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.