Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

0
Karpuz Çekirdeğinin Faydaları
Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

Bu yazımız içerisinde sizlere Karpuz Çekirdeğinin Faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Genelde karpuz yerken çekirdeklerini çıkarırız. Hatta bazı kişiler ise çekirdeksiz karpuz için pazar pazar dolaşırlar. Ama karpuz çekirdekleri, kalori olarak çok düşük ve çok faydalıdır. Atıştırmalık olarak bile tüketebilirsiniz. Şimdi karpuz çekirdeğinin faydalarını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Karpuz Çekirdeği Düşük Kalorilidir

Marketlerde satılan cipsler ile karpuz çekirdekleri kıyasladığınız zaman aralarında çok büyük kalori farkı bulunmaktadır. Yani karpuz çekirdeği düşük kalorisi sayesinde kilo almanızı önleyecek yapıdadır.

  • Karpuz Çekirdeği Magnezyum Açısından Zengindir

Karpuz çekirdeğinde çok çeşitli mineral ve vitaminler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinin başında magnezyum minerali gelmektedir. Yaklaşık 4 gramlık karpuz çekirdeğinde, günlük ihtiyacınızın yüzde beşi kadar magnezyum vücudunuza almış olursunuz.

  • Karpuz Çekirdeği Demir Bakımından Zengindir

Yaklaşık bir avuç karpuz çekirdeği içinde 0,29 mg demir bulunmaktadır. Demirin önemi, vücudunuzda ki oksijen taşımakla görevli olan hemoglobinin en önemli bileşenlerinden biri olmasıdır. Aynı zamanda vücudunuz için gerekli olan enerjiyi, karpuz çekirdeği tüketerek sağlayabilirsiniz. Ayrıca, karpuz çekirdeği içinde demirin emilmesini azaltan fitat bulunmaktadır.

  • Karpuz Çekirdeği Sağlıklı Yağlar İçerir

Karpuz çekirdeği içerisinde doymamış yağlar mevcuttur. Bunlar tekli doymamış yağ olabildiği gibi, çoklu doymamış yağı da içinde bulundurmaktadır. Amerika’da bulunan bir kalp derneğinin araştırmalarına göre, karpuz çekirdeğinde bulunan bu yağlar sayesinde kalp krizi ve felce karşı oldukça etkili olduğunu ispatlamışlardır.

  • Karpuz Çekirdeğinde Bol Miktarda Çinko Bulunur

Karpuz çekirdeği, çinko minerali bakımından oldukça zengindir. Çinkonun asıl görevi, vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Ayrıca sindiririm sisteminize ve sinir sisteminize de yardımcı olmaktadır. Demirde ki gibi, fitatlar çinko mineralinin emilimini azaltırlar.

Karpuz Çekirdeği Nasıl Tüketilmelidir?

Karpuz çekirdeklerini kavurma yöntemiyle tüketmek en çok tercih edilen yöntem olarak dikkat çekmektedir. Karpuz çekirdeklerini yaklaşık 180 derece de olan fırının içinde yaklaşık olarak 15 dakika gibi bir süre içinde kavurabilirsiniz. Kavurma sırasında karıştırmayı da unutmayınız.

Başka bir tüketme yolu ise, karpuz çekirdeklerinin üzerinde biraz zeytinyağı, tuz, tarçın ve çok z miktarda toz şeker dökerek tüketebilirsiniz. Bu sayede karpuz çekirdeklerinin tadına daha da tat katabilirsiniz. Ekstra olarak isteğinize bağlı şekilde üzerine limon suyu ve tatlı biber tozu da koyabilirsiniz.

Karpuz çekirdeklerinin sayabildiğimiz faydaları bu şekildedir. Daha sayamadığımız birçok faydası da bulunmaktadır. Atıştırmalık tercihi olarak gerçek anlamda çok iyi bir besindir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.