Evde Doğal Şampuan Yapımı

0
Evde Doğal Şampuan Yapımı
Evde Doğal Şampuan Yapımı

Bu yazımızda sizlere Evde Doğal Şampuan Yapımı hakkında bilgi vereceğiz.

Saçlarımızı sağlıklı tutmanın birçok yolu bulunmaktadır. Tabi bunun en büyük yolu da şampuan seçimi. İki tür şampuan bulunmaktadır. Birincisi dışarıda satılan kimyasal yollarla yapılmış şampuanlar. İkincisi ise doğal yollarla evde yaptığımız daha sağlıklı şampuanlar. Evde kendimizin yaptığı şampuanları kullanırsak hem daha sağlıklı saçlara sahip olacağız hem de ekonomik olarak cebimizi rahatlatmış olacağız. Bu yazımızda sizlere her türlü saç tipine uygun tarifler vereceğiz.

Normal saçlara sahip olan kişiler için tarifimize gelecek olursak. 2 su bardağı kadar papatya çayını demleyip, dinlendirmeye alıyoruz. Sonrasında 2 adet sabunumuzu parçalayıp bir kasenin içine koyuyoruz. Sıcak durumda bulunan papatya çayımızı, parçaladığımız sabunların üzerine döküyoruz ve 15 dakika gibi bir süre bekliyoruz. Daha sonrasında içine 1 yemek kaşığı sıvı gliserin koyarak karıştırıp, soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra bir kaba koyup kullanabiliriz.

Kuru saçlara sahip olan kişiler için tarifimize gelecek olursak. Yarım su bardağı kadar suyu kaynatıyoruz. Sonrasında içine birkaç parça gül yaprağı koyuyoruz. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra çeyrek su bardağı Hindistan cevizi sütü, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 3 adet sabunu bu kaynattığımız suyun içine atıyoruz. İçinde bulunan sabun eriyene kadar ısıtmaya devam ediyoruz. Sonrasında soğumaya bırakıyoruz.

Yağlı saçlara sahip olan kişiler için tarifimize gelecek olursak. 1 su bardağı suyumuzu kaynatmak üzere tenceremize koyuyoruz. 3 yemek kaşığı nane yaprağını iyice dövüp kaynayan suyun içine atıyoruz. Yarım saat kadar bekledikten sonra naneyi bir süzgeç yardımı ile ayırıyoruz. 2 adet sabunu parçalayıp suyun içine atıyoruz. Sonrasında biberiye yağını da ekleyip soğumaya alıyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.