Astım Hastalığı Nedir? Neden Olur?

0
Astım Hastalığı Nedir? Neden Olur?
Astım Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Bu yazı içerisinde sizlere Astım Hastalığı Nedir? Neden Olur? sorusunun cevabını vereceğim.

Astım hastalığı hava yollarının duyarlılığının artması bağlamında gelişen kronik bir hastalıktır. Sürekli öksürük ve hışıltı hali ile karakterizedir. Astımda hem büyük hem küçük hava kanalları zarar görebilir. Astım her yaşta görülebilse de  hastaların %30’u yaşamının ilk yıllarında karşılaşır. Son dönemlerde tüm alerjik rahatsızlıklarda olduğu gibi astım görülme oranı da artmıştır. Hastalık sıklığındaki artışın sebebi olarak kapalı ortamlarda yaşama, ev tozları ve akarlar gibi ev içi alerjenleri solumak sorumlu tutulmaktadır.

 

Astımda hava kanallarında daralma ve kriz şeklinde ataklar bilindiktir. Astım hastalarının bronşlarında mikrobik olmayan bir iltihap türü bulunur ve buna bağlı olarak bronşlarda salgılar artar, bronş duvarı kasılır ve  hasta astım atağı geçirir. Toz, duman, koku, polenler atağı tetikleyebilir. Astım alerjiye bağlı olabileceği gibi alerjiden bağımsız olarak da gerçekleşebilir.

 

Astımın nedenleri nelerdir?

  •  Ailede astım hastalığının olması
  •  Solunum yoluyla toz ve kimyasal maddeler teneffüs eden meslekler
  •  Bebeklik döneminde alerjenlere maruz kalma
  •  Bebeklik döneminde ağır solunum yolu rahatsızlıkları geçirmek
  •  Annenin gebeyken sigara içmesi
  •  Yoğun sigara dumanına maruz kalma

 

Astım tedavisi nasıl yapılır?

Astım hastalığının tedavisi süreci planlanırken hastalığın ağırlık düzeyine bağlı olarak tedavi planlanır. Eğer alerjik astım şüphesi varsa alerji ilaçları verilir. Ataklar sırasında kişiyi rahatlatmak için solunum yoluyla kullanılan spreyler verilir. Kortizon, tedavide büyük rol oynar. Sprey şeklinde uygulanabilir. Tedavinin başarısı, hastanın geçirdiği atak sayısının durumuna göre belirlenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: