Hassas Ciltler Hakkında Merak Edilenler

0
Hassas Ciltler Hakkında Merak Edilenler
Hassas Ciltler Hakkında Merak Edilenler

Bu yazı içerisinde sizlere Hassas Ciltler Hakkında Merak Edilenler ‘i anlatacağız.

Hassas ciltler hakkında merak edilenler kadınların birçoğunu ilgilendiren bir konu olmakla birlikte sizler için tüm detaylarıyla neler yapmanız ve yapmamanız gerekenleri hazırladık.

Hassas cilt yapısı özen gösterilmesi gereken cilt tipi olmakla beraber doktor tavsiyesi olmadan hiç bir ilaç ve madde ile tedavi edilemez olduğunu yazımızın başında özellikle belirtmemiz gerekir.

Cilt hassastır farklı faktörler cilt yapınızı daha da hassas hale getirebilir.

Faktörler hava değişimleri yedikleriniz, kremler, alerjiler, baharatlar, cildin kuruması, nemsiz kalması, kaşıntılar, stresten dolayı ciltte değişimler yaşanabiliyor.

 

Cildimizin hassas olup olmadığını dermatolog muayenesiyle anlayabilirsiniz. Bayanlar ciltlerini çok severler fakat hiç bir sorun yaşamadıkça doktora gitme gibi eğilimde maalesef bulunmazlar.

Oysaki ergen yaşa gelen her bayanın cilt tipini öğrenmesinde yarar vardır. Cilt tipini öğrenmek tüm hayat boyu cildini tanımanıza onun ihtiyaçlarını bilmenize yardım eder sağlıklı ve genç cilt yapısını korumuş olursunuz.

Hassas cilde sahip iseniz de bunu doktora giderek öğrenmelisiniz.

Dermatolog cildinizi muayene ettikten sonra cildinizi test etmek için cildinize farklı maddeler uygulayarak cildinizin maddeye verdiği tepkiye göre yani cildiniz yanma, kaşınma ve gerginlik gibi tepkiler veren bircide sahipseniz cildinizin hassas cilt olduğu belirlenir.

Dış Etkiler

Hassas ciltlere sahip olan bayanlarda dıştan gelecek etkilere cilt hemen tepki verebilir özellikle de lekelenmeler görülebilir bunu sağlayan cildinizin alt yapısında bulunan sinir uçlarındaki değişim sinirsel hassasiyet olarak bilinir.

Ciltteki genel belirtileri ise kızarıklık, kuruluk, ısıya karşı duyarlılık, yanma ve kaşıntı gibi oldukça görsel ve fiziksel şikayetlerin toplamını oluşturur. Hassas ciltler genelde gergindir ve sıcak ya da soğuk gibi hava değişimlerinden kısa sürede normal ciltlere göre daha çabuk tepki verebilirler.

Alerjik Yapıya Sahip Ciltler

Hassas cilde veya alerjik yapıya sahip insanların sayısında oldukça fazla artış olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanıyor.

Günümüzde cilt yapısını bozacak maddelerin artması sağlıksız beslenme, stres ve coğrafi konum farklılıkları yaşamak cilt yapısını hem dıştan hem içten bozarak cildin hassas olmasını sağlamaktadır.

Akdeniz iklimi ve Karadeniz iklimi aynı bir iklime sahip değildir.

Yani Akdeniz’de yaşayan bir bayan Karadeniz’de yaşamaya başladığında vücudun ilk verdiği tepki hassasiyet olacaktır.

Cilt ırkların doğdukları iklime göre cilt tipi uygunluğunun insanlarda belirleyici olduğunu kanıtlamışlardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.