enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp sondakika hayat sırları hayata dair
DOLAR
8,2022
EURO
9,7715
ALTIN
459,66
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
12°C
İstanbul
12°C
Çok Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
15°C
Çarşamba Gök Gürültülü
18°C
Perşembe Gök Gürültülü
14°C
Cuma Sağanak Yağışlı
13°C

Emekli Olma Yaşı Düştü Mü? Erken Emekli Olabilme Hakkınız Var

Emekli Olma Yaşı Düştü Mü? Erken Emekli Olabilme Hakkınız Var
30.11.2020
0
A+
A-

Emeklilikte yaşa takılanlar erken emekli olmak için mücadelelerine devam ederken SGK yeni bir güncelleme yaparak erken emekli olunan meslek miktarını 45’e yükseltti. SGK doğrultusundan yapılan güncelleme ile bazı meslek gruplarına 10 senede emekli olma hakkı tanındı. Vatandaşların merak ettikleri konuların en başında emeklilik geliyor. Ne vakit ve hangi şartlarda emekli olacağım gibi sorular ön planda yer alıyor. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ek prim hakkı veriliyor. Bu, emekli olunacak prim miktarını artırırken, emekli olunacak yaşı öne çekiyor. Mesela 20 yıl çalışan bir kişi yıpranmayla 25 yıl çalışmış sayılarak 5 yıl erken emekli olma hakkı elde edebiliyor.

Emeklilikte yaşa takılanlar erken emekli olmak için mücadelelerine devam ederken SGK yeni bir güncelleme yaparak erken emekli olunan meslek miktarını 45’e yükseltti. SGK doğrultusundan yapılan güncelleme ile bazı meslek gruplarına 10 senede emekli olma hakkı tanındı. Vatandaşların merak ettikleri konuların en başında emeklilik geliyor. Ne vakit ve hangi şartlarda emekli olacağım gibi sorular ön planda yer alıyor. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ek prim hakkı veriliyor. Bu, emekli olunacak prim miktarını artırırken, emekli olunacak yaşı öne çekiyor. Mesela 20 yıl çalışan bir kişi yıpranmayla 25 yıl çalışmış sayılarak 5 yıl erken emekli olma hakkı elde edebiliyor.

Anında emekli olma şansınız var! Emekli olma yaşı son dakika düştü mü? Bu kapsamda borçlanma hakları ön plana giriyor. Bazı mesleklerde 10 senede erken emeklilik hakkı tanınırken birtakım meslek grubunda yer alan kişiler için ise 5 senede erken emekli olmanın yolu açıldı. Öte yandan doğum borçlanması ile erken emekli olmak için kadınlar tam 3 çocuklarından yararlanabilecekler. Tam 3 çocuk ile 6 yıl daha erke emekli olabilecekler. Her çocuk için 2’şer yıl erken emekli olma hakkı verilirken kadınların doğum yapmadan önce sigortalı bir şekilde iş hayatına başlamış olması gerekir. Peki bu kapsamda hangi şartları yerine getirmek gerekir? Sosyal emniyet sistemi vatandaşlara birtakım hallerde daha erken emekli olmayı gerçekleştiren fırsatlar sunuyor. Bu yolla 6 seneye kadar daha erken emekli olmak mümkün.

Hangi meslekler erken emekli olabilecek?

Su altında çalışanlar, Güvenlik ve MİT mensubu, itfaiyeci, Gazeteci, Madenci, Demir-çelik işçileri TSK görevlileri gibi tam 43 değişik meslek yıpranma paylarından yararlanacak ve borçlanma yaparak erken emekli olma fırsatlarının sahibi olacak. Bu kapsamda vatandaşlar şayet prim ödemesinde eksikleri varsa bu hususta tercih edebilirler. Ancak sigortalı çalışma ve prim ödeme şartlarını yerine getirip, yalnızca yaştan ötürü eksikleri varsa üç seneye kadar yaş haddinden yararlanmaları söz hususu olabiliyor.

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik

Askerlik borçlanması ile erken emekli olmak için erkeklerin borçlanma haklarından yararlanması gerekir. Tam 1 ve 2 yıl arasında daha erken emekli olma fırsatları sunulur. Bu vakitçlerde yurttaşların askere gitmeden sigortalı bir şekilde iş hayatına başlaması, lakin askerde bulunduğu vakitlerde iş verenler doğrultusundan prim ödemelerinin yapılmamış olması gerekir.

Staj sigortası ile erken emeklilik

Staj sigortası ile erken emeklilik vasıtası ile vatandaşlar borçlanma yaparak ortalama olarak 1 ve 2 yıl arasında daha erke emekli olabilecekler. Bu kapsamda vatandaşlar büyük bir üstünlük sahibi olacaklar. Borçlanma haklarından yararlananlar prim ödeme şartlarından düşürebilecekler.

Doğum borçlanması ile erken emekli olmak

Doğum borçlanması ile erken emekli olmak için kadınlar tam 3 çocuklarından yararlanabilecekler. Tam 3 çocuk ile 6 yıl daha erke emekli olabilecekler. Her çocuk için 2’şer yıl erken emekli olma hakkı verilirken kadınların doğum yapmadan önce sigortalı bir şekilde iş hayatına başlamış olması gerekir.

Prim borçlanma bedelleri ne kadar olacak?

Prim borçlanma bedelleri günlük ve aylık olarak değiştiği gibi maaşların miktarına da göre değişecek. Bu miktarlar;Günlük olarak verdiği en düşük prim ödemesi 27,28 TLAylık olarak verdiği en düşük prim ödemesi 818,40 TL. Günlük olarak verdiği en yüksek prim ödemesi 204,60 TL. Aylık olarak verdiği en yüksek prim ödemesi 6.138,00 TL olarak belirlenmeleri yapılmıştır.

1- YIPRANDIKÇA ÖNE ÇEKİYOR

Yıpranmayla 5 seneye kadar erken emekli olmak mümkün. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ek prim hakkı veriliyor. Bu, emekli olunacak prim miktarını artırırken, emekli olunacak yaşı öne çekiyor.

Mesela 20 yıl çalışan bir kişi yıpranmayla 25 yıl çalışmış sayılarak 5 yıl erken emekli olma hakkı elde edebiliyor. Çalıştığınız işin bu kapsamda değerlendirilip değerlendirilmediğini SGK’ya sorun

2- ANNELER İÇİN ŞANS: DOĞUM BORÇLANMASI

Doğum borçlanması emekli olabilmek için başka koşulları sağlayıp prim gün sayısı eksik olan kadınların erken emekli olmasını sağlıyor. Doğumdan önce sigortası yapılan, adına prim ödenen ve çocuğu yaşam sürdüren bütün kadınlar doğum borçlanması yapabiliyor.

3- BAKIMA MUHTAÇ ÇOCUĞUNA BAKANLAR

Başka birinin sıksık bakımına muhtaç derecede malul çocuğu tespit edilen anneler erken emekli olabiliyor.
Mesela; Ekim 2008’den sonra 1000 gün primi tespit edilen bir anne 1250 gün prim ödemiş sayıyor. 250 günlük vakit yaştan düşüyor. Bu haktan SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı’na tabi olan bu haldeki bütün anneler yararlanıyor.

4-10 YIL SİGORTAYLA MALULEN EMEKLİLİK

Bir vakit çalıştıktan sonra hastalanan ya da sakat kalan binlerce kişi var. Yüzde 60 oranında işgücü kaybı olanlar ile sıksık başkasının bakımına muhtaç derecede malul olanlar yaşı beklemeden erken emekli olabiliyor.

Bunun için 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 oranında iş kuvveti kaybı aranıyor. Bu hali SGK Sağlık Kurulu doğrultusundan onaylanan kişilere 971 lira maaş bağlanıyor.

5-ENGELLİ HAKKIYLA 16 YA DA 18 YILDA

İlk kez 1 Ekim 2008 ve ardından sigortalı olan engelliler, çalışma kuvvetindeki kayıp seviyesine göre emekli oluyor. Sağlık kurulu raporuna göre çalışma kuvveti kaybı; yüzde 50 ila 59 arasında olan sigortalılar 16 senelik sigortalılık zamanı ve 3700 gün, yüzde 40 ila yüzde 49 arasında olanlar ise 18 senelik sigortalılık zamanı ve 4100 gün şartlarını yerine getirdiklerinde emekli olabilirler.

6-ASKERLİK BORÇLANMASI YAPMAK DA MÜMKÜN

Askerlik yapmış olan her bireyin bu görevde geçirdiği vakitlerini SGK’dan borçlanma olanağı var. Emeklilik başvurusundan önce olmak kaydıyla askerlik borçlanması, istenildiği vakit yapılabilir. Birey askerliğini sigorta başlangıcından önce yapmışsa sigorta açısından işe girişi borçlandığı askerlik zamanı kadar geriye gidiyor. Genellikle 2000 senesi ve öncesinde sigorta başlangıcı olanlar için bu hal söz hususu. Böylece emeklilik için gereken yaş aşağı düşüyor ve daha erken emekli olunabiliyor.

KAÇ YAŞINDA EMEKLİ OLURUM?

1999 öncesinde garantiye giriş yapmış olanların emeklilikleri için 15 senenin geçmesi, 3600 günlük primin yatırılmış olması ve kadınların en az 50, erkeklerin de en az 55 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. Eğer başka koşulların yanısıra yaş koşulu sağlanıyorsa emeklilik yaşı, yaş şartının sağlandığı tarihe göre belirleniyor.

1999 SONRASI İŞE GİRENLER İÇİN KISMİ EMEKLİLİK

1999 senesi öncesinde SGK girişi olanlar için sistem yukarıda yer alan şartlara göre işliyor. 1999 senesi ardından işe girenler için ise kısmi emeklilik uygulanıyor. Kısmi emeklilik sisteminde ise 15 senelik vakit 25 seneye, 3600 gün ise 4500 güne yükseliyor. Yani vatandaşlar 25 senelik çalışma süreci ve 4500 gün prim ödemesiyle emeklilik hakkı sağlıyorlar.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.